Triumf Românesc la Campionatele Europene de Canotaj: Aur și Argint pentru Echipajele Naționale

România s-a impus cu măiestrie pe apele Campionatelor Europene de Canotaj 2023, demonstrând încă o dată valoarea sportivilor săi. La Szeged, în Ungaria, echipajul feminin de dublu vâsle, categorie ușoară, compus din Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc, a adus țării noastre medalia de aur, încheind cursa cu un timp impresionant de 07:29.63.

Performanța remarcabilă a fost sărbătorită cu entuziasm de către sportive, Gianina van Groningen exprimându-și bucuria și emoția pentru acest titlu european mult așteptat: „Suntem foarte fericite, aşteptam acest titlu de vreo opt ani. Acum, în sfârşit, l-am obţinut, aşa că suntem foarte fericite.” Revenirea sa după o pauză de un an a fost încununată de succes, adăugând un nou trofeu la palmaresul impresionant al României în canotaj.

Nu doar dublu vâslele au strălucit la acest campionat, ci și echipajul feminin de patru rame, alcătuit din Mădălina Bereş, Maria Lehaci, Magdalena Rusu și Amalia Bereş, care a obținut argintul, consolidând astfel poziția de putere a României în sporturile nautice.

Chiar dacă la patru vâsle feminin și masculin, echipajele României nu au urcat pe podium, clasându-se pe locul șase, respectiv cinci, rezultatele sunt promițătoare și reflectă o pregătire solidă și o dedicare exemplară.

Bilanțul României la ediția 2023 a Campionatelor Europene, desfășurată la Bled, în Slovenia, este unul impresionant: șase medalii, dintre care cinci de aur și una de argint. Aceste rezultate nu doar că aduc mândrie națională, dar și reconfirmă tradiția și excelența României în canotajul european și mondial.