Rapid București Învie Speranțele cu o Victorie Spectaculoasă în SuperLiga României

După o serie de rezultate mai puțin favorabile, Rapid București a reușit o remontadă memorabilă în fața echipei FC U Craiova 1948, încheind partida cu un scor impresionant de 4-3. Meciul, desfășurat în cadrul etapei a 22-a din SuperLiga României, a fost un adevărat carusel emoțional pentru suporterii giuleșteni, care au asistat la o revenire de senzație a echipei lor favorite.

Rapid, care se confrunta cu o perioadă de șase etape consecutive fără victorie, a început meciul cu o determinare vizibilă, dar a fost oaspeții care au deschis scorul prin Dragoș Albu. Cu toate acestea, Ermal Krasniqi a egalat înainte de pauză, menținând speranțele echipei gazdă. A doua repriză a fost una de zile mari pentru Rapid, care a reușit să întoarcă rezultatul, chiar dacă Craiova a avut un moment în care conducea cu 3-1.

Golul victoriei a venit în prelungiri, când nou-venitul Borisav Burmaz a marcat cu o lovitură de cap, dând o nouă dimensiune speranțelor Rapidului pentru restul sezonului. Deși au existat acuze la adresa arbitrajului, în special în privința unui penalty controversat, bucuria suporterilor Rapidului nu a fost umbrită.

În plus, Horațiu Moldovan, portarul echipei Rapid, a confirmat la finalul meciului transferul său la clubul de renume Atletico Madrid, adăugând astfel un nou capitol interesant în cariera sa.

Această victorie vine într-un moment crucial pentru Rapid, care acum se poziționează pe locul trei în clasamentul SuperLigii, la egalitate de puncte cu CFR Cluj și cu speranțe încă vii pentru titlu. În timp ce Sepsi OSK și-a asigurat o victorie categorică de 6-0 împotriva echipei Poli Iași, Rapidul și-a demonstrat capacitatea de a lupta până la ultimul fluier, o lecție valoroasă pentru toate echipele din competiție.