U-BT Cluj, Sfârșit de Drum în EuroCup: Performanță și Dezamăgire în Baschetul Românesc

În ciuda unei atmosfere electrizante și a susținerii a peste 10.000 de fani, U-BT Cluj-Napoca a fost nevoită să își ia adio de la visul de a ajunge în semifinalele EuroCup, după ce a fost învinsă de echipa London Lions cu scorul de 79-91. Meciul, desfășurat pe teren propriu, a marcat sfârșitul unei campanii europene remarcabile pentru campioana României, care, deși a avut un parcurs impresionant, nu a reușit să depășească pragul sferturilor de finală.

London Lions s-a dovedit a fi un adversar de temut, preluând conducerea încă din primele minute și menținând un avantaj confortabil pe parcursul întregii partide. Principalii marcatori pentru U-BT Cluj au fost Jones, cu 23 de puncte, și Mejeris și Seeley, fiecare contribuind cu 15 puncte. În ciuda eforturilor, gazdele nu au putut să revină în joc, iar echipa britanică a profitat de acest lucru, avansând astfel în etapa următoare a competiției.

Aventura europeană a echipei clujene se încheie după 19 meciuri disputate și 13 victorii înregistrate, un bilanț care reflectă potențialul și determinarea jucătorilor. Această performanță vine la un an după ce U-BT Cluj a debutat în EuroCup și la doi ani de la jocurile din sferturile Basketball Champions League, consolidând astfel poziția echipei ca una dintre forțele baschetului românesc pe plan european.

În ciuda eșecului, U-BT Cluj rămâne o sursă de inspirație și un etalon în baschetul românesc, demonstrând că succesul pe scena internațională este posibil. Cu ochii îndreptați spre viitor, echipa și suporterii săi speră la noi șanse de a scrie istorie în competițiile europene.