Radu Drăgușin - Debut Impresionant în Premier League la Meciul Tottenham Contra Manchester United

Radu Drăgușin, noul transfer al echipei Tottenham Hotspur, și-a făcut debutul în Premier League într-un meci de zile mari, împotriva gigantului Manchester United. Partida, care a avut loc pe renumitul stadion Old Trafford, s-a încheiat cu un egal spectaculos, scorul final fiind 2-2.

Internaționalul român a fost introdus pe teren în minutul 85, înlocuindu-l pe Oliver Skipp. Cu doar zece minute la dispoziție, Drăgușin a făcut o impresie bună, arătând siguranță și jucând simplu. Acesta a atins mingea de 10 ori și a oferit 8 pase precise către colegii săi, fără a comite vreo eroare. Performanța sa a fost recunoscută și de antrenorul Ange Postecoglou, care l-a încurajat la finalul meciului.

Meciul a fost unul palpitant, cu United deschizând scorul devreme, în minutul 3, prin golul suedezului Rasmus Hojlund. Nu a durat mult până când Tottenham a replicat prin golul brazilianului Richarlison, în minutul 19. Prima repriză s-a încheiat cu Manchester United în avantaj, datorită golului marcat de Marcus Rashford. În a doua jumătate a meciului, Tottenham a revenit din nou pe tabelă prin golul marcat de Rodrigo Bentancur, asistat de Timo Werner, care a marcat și el debutul său pentru echipa londoneză.

Rezultatul a lăsat echipele în poziții competitive în clasament, cu Tottenham pe locul al cincilea, acumulând 40 de puncte, în timp ce Manchester United se situează pe locul al șaptelea, cu 32 de puncte.

Debutul lui Drăgușin în Premier League este un moment important pentru cariera tânărului apărător și pentru fotbalul românesc, demonstrând că talentul românesc poate excela pe cele mai mari scene ale fotbalului mondial.